Dračí Hlídka
Compendium
Type to search for a spell, item, class — anything!
ZAČÁTEK HRY
Před začátkem hry připrav na stůl několik prázdných čtvrtek papíru. Řekni hráčům, že je mohou použít, kdykoliv ti budou chtít poslat nějakou tajnou zprávu (třeba o tom, co jejich postava dělá a co nemá vědět zbytek družiny.) Zároveň se zeptej, zda je ještě něco, co potřebují dořešit (poradit s výběrem kouzel a podobně). Pokud ne, můžete začít hrát.
ZAHÁJENÍ DOBRODRUŽSTVÍ
Předtím, než hra začne, bys ji měl nějakým způsobem uvést.
Hráči tak získají představu o tom, kde se jejich postavy ocitly a co tam vlastně dělají.
Jestliže s vypravěčstvím teprve začínáš, nemusíš vymýšlet nic komplikovaného.
Vystačíš si s klasický úvodem: „Jste parta dobrodrhů, která se ještě včera neznala. Všichni jste už byli nějaký čas na cestách a hledáte práci. Vaše kroky vás zavedly do malé vsi jménem Šerava. V místní krčmě jste si přisedli k jedinému volnému stolu. Tak jste se seznámili a před chvílí objednali večeři. V krbu praská oheň, venku fouká vítr a nad krajinou se smráká. Co děláte?“
Jakmile budeš mít několik her za sebou, měl bys zapracovat i na zahájení hry. Můžeš ho vzít více „ze široka“ a dát postavám trochu více informací. Umožní jim to lépe proniknout do zákoutí tvého světa.
Neboj se jim říct, jak se jmenuje království, ve kterém se dobrodružství odehraje. V jaké jeho části se družina právě nachází. Jaké je datum, nebo aspoň rok či roční období. Můžeš zmínit i to, co o tomto území postavy vědí. Kdo mu vládne, zda se tam něco zvláštního nepřihodilo, případně zda tu neplatí nějaké zvláštní obyčeje.
Poté můžeš navázat tím, zda se už postavy znají nebo ne (a pokud ano, kde a jak se seznámily). Tuto část můžeš navíc klidně nechat na hráčích samotných. Na závěr ještě popiš úvodní situaci, ve které se jejich postavy ocitly. Ta může být i samotným zadáním úkolu.
Možností, jakým způsobem můžeš příběh začít, je mnoho.
Nejjednodušším je posadit postavy do krčmy. Tam se mohou dovědět mnoho zajímavého (od hostinského či hostů) a objevit příběhovou linku nějakého úkolu. Stejně tak zde mohou potkat někoho, kdo je požádá o pomoc a nabídne jim práci.
Další oblíbená varianta je uvést postavy do města. U krčmy nebo na náměstí je upozorníš na „verbířskou vývěsku”. Dřevěnou desku, na kterou se vyvěšují všemožná oznámení (odměnami za dopadení zločinců počínaje, královskými dekrety konče). Protože většina obyvatel obvykle neumí číst, čte se navíc obsah vývěsky několikrát denně nahlas místními biřici.
Stejně dobře však může dobrodružství začít i mimo město. Postavy mohou zaslechnout volání o pomoc, mohou si všimnout požáru nebo být svědky toho, jak je někdo napaden přesilou. Mohou si také všimnout něčeho, co vidět neměly, nebo se zaplést do událostí, které mají mnohem hlubší význam.
Pro tyto případy je zde uvedeno několik modelových situací:
- Postavy uslyší volání o pomoc. Přijdou však pozdě a najdou jen tělo s tajemným dopisem.
- Postavy narazí na trpaslíka bojujícího proti přesile. Pokud mu pomohou, řekne jim tajemství
- Během cestování v horách si postavy všimnou skrytého vstupu do jeskyně.
- Hledají se dobrovolníci, kteří by se vydali na nebezpečné místo.
- Dávný přítel vyhledá družinu. Potřebuje, aby mu sehnali vzácnou ingredienci.
- Postavám se zdá několik dní po sobě zvláštní sen o cizinci. Jednoho večera ho spatří.
- Na kraji vesnice se začal zjevovat duch, který neustále ukazuje směrem k lesu.
- Starosta požádal postavy o ochranu zajatce, než si pro něj přijde královská garda.
NAVÁZÁNÍ NA PŘÍBĚH
Pokud jste už s družinou nějaké sezení odehráli, můžete na něj při tom dalším navázat.
V takovém případě požádej hráče o krátkou rekapitulaci toho, co se dělo „v minulém díle“. Měli by ti být schopni říct, o co se družina snažila, co prožili, kam došli a jak chtějí pokračovat. Toto shrnutí pomůže hráčům osvěžit paměť a stanovit si priority. Tobě pak pochopit, jaké informace vlastně vědí, co si uvědomují a jak s tím můžeš naložit.
POZNÁMKA: Ještě než budete pokračovat ve hře, ověř, zda některá postava na konci minulé hry postoupila na vyšší úroveň. Pokud ano, zjisti, jaké nové schopnosti si pro ni hráč vybral. Pomůže ti to udržet si přehled o tom, jak na tom družina je a co od ní můžeš čekat.
Pokud navíc postavy ukončily minulou hru na bezpečném místě (hostinec a podobně), můžeš je nechat využít volný čas. Obvykle k léčení, spánku či doplnění many. Stejně dobře však mohou vyrábět různé užitečné předměty nebo se věnovat svým dovednostem. Tyto události obvykle není potřeba nijak víc odehrávat.